ពលរដ្ឋភៀសសឹកជាង៧រយនាក់បន្ថែមទៀត បានបន្តវិលត្រលប់ទៅលំនៅឋានវិញ
ដោយ៖ វិចិត្រ តាមរយៈសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃនៅថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈនេះ បានឱ្យដឹងថា យ៉ាងហោចណាស់មានជនភៀសសឹកចំនួន៧០៦នាក់បន្ថែមទៀត បានបន្តវិលត្រលប់ទៅកាន់លំនៅឋានវិញ បន្ទាប់ពីពួកគេបង្ខំចិត្តចាក់ចេញទៅកាន់ទីសុវត្ថិភាពដោយសារសង្គ្រាមឈ្លាន ពានរបស់ក្រុមយោធាថៃមកលើកម្ពុជានៅខេត្តជាប់តាមខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។ ចំនួននៃការវិលត្រលប់របស់ជនភៀសសឹកទៅកាន់លំនៅឋានរបស់ពួកគេវិញជាបន្តបន្ទាប់នេះ បានកើនឡើងរហូតដល់ជាង៥សែន៧ម៉ឺននាក់ ឬជាង ៨៨% គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ក្នុងចំណោ
ដោយ៖ វិចិត្រ ភាពរងគ្រោះដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅតែជាបញ្ហាប្រឈម ដែលបានបង្កឱ្យមានអ្នកស្លាប់ និងរបួសជារៀងរាល់ថ្ងៃ លើសគ្រោះថ្នាក់សង្គមនានា ពិសេសបានកើនឡើងខ្ពស់ក្នុងឱកាស ដែលមានចរាចរណ៍មមាញឹកនាពិធីបុណ្យនានា ដែលបណ្តាលមកពីកង្វះស្មារតីគោរពច្បាប់ និងកង្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន និងការយោគយល់អាធ្យាស្រ័យរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវមួយចំនួន។ នេះបើតាមការលើកឡើងនៅក្នុងលិខិតអំពាវនាវ ស្តីពី ការទប់ស្កាត់គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវ គោក របស់គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក នៅថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦។
ដោយ៖ សំនៀង វិទ្យាស្ថានជាតិការងារ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវ: នៅថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ ២០២៦ បានបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាល ស្តីពី “បច្ចេកទេសអធិការកិច្ចការងារ និងការធ្វើអធិការកិច្ច ដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថល” ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម អ៊ិន ខេមរា រដ្ឋលេខាធិការ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដោយមានការចូលរួមពីអធិការការងារនៅថ្នាក់កណ្តាល និងថ្នាក់មន្ទីរការងារ និងបណ្តុះ បណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ រាជធានី ខេត្តទាំង ២៥ សរុបជាង ២
អត្ថបទ៖ សំនៀង ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ កន្លងមកនេះ នាយកដ្ឋានពេទ្យការងារ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលអំពីសុវត្ថិភាព និងសុខភាពការងារដល់សិក្ខាកាមសរុបចំនួន ៣០៨នាក់ ក្នុងនោះស្រីចំនួន១៧៣នាក់ មកពីសហគ្រាស ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រសរុបចំនួន ១៣ នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយដោយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវិៈនៅថ្ងៃទី៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦។ នៅក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ មន្រ្តីជំនាញផ្នែកបណ្តុះបណ្តាល នៃនាយកដ្ឋានពេទ្យការងារបានធ្វើ
កម្មករ-កម្មការិនីនៅរោងចក្រ ញូថាហ្គេត ហ្វ៊ូតវែរ បានចូលធ្វើការវិញធម្មតានៅព្រឹកថ្ងៃនេះ
សិក្ខាកាមជាង៣ពាន់នាក់បានចូលរួមការបណ្តុះបណ្តាលពីសុវត្ថិភាព និងសុខភាពការងារចំនួន ១៦១វគ្គ ជូនដល់សហគ្រាស ក្រុមហ៊ុន និងរោងចក្រក្នុងឆ្នាំ២០២៥