កម្ពុជានឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី២០ នៅអំឡុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៦ នារាជធានីភ្នំពេញ។ នេះបើតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ចុះថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ម្សិលមិញ។
ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិបានឱ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ខ្លួនថា នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនេះ នឹងមានការចូលរួមពីសំណាក់ប្រមុខដឹកនាំ និងតំណាងរដ្ឋជាសមាជិកនៃអង្គការអន្តរជាតិហ្វ្រង់កូហ្វូនី (OIF) ព្រមទាំងស្ថាប័នដៃគូនានាជាច្រើន។
អង្គការអន្តរជាតិហ្វ្រង់កូហ្វូនី (OIF) ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៧០ ដោយឥស្សរជនកំពូល៤រូបគឺព្រះបរមរតនកោដ្ឋ និងជាអតីតប្រមុខរដ្ឋកម្ពុជា ព្រះបាទនរោត្តម សីហនុ អតីតប្រធានាធិបតីសេណេហ្កាល់ លោក លេអូប៉ូល សេដា សេងហ័រ (Léopold Sédar Senghor) អតីតប្រធានាធិបតីនីហ្សេ លោក ហាម៉ានី ឌីអូរី (Hamani Diori) និងអតីតប្រធានាធិបតីទុយនីស៊ី លោក ហាប៊ីប ប៊ួរហ្គីបា (Habib Bourguiba)។
ហ្វ្រង់កូហ្វូនី ត្រូវបានបង្កើតឡើង ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យនយោបាយ អប់រំ សេដ្ឋកិច្ច និងវប្បធម៌ ក្នុងចំណោមប្រទេស ជាសមាជិក ទាំង ៩០ នៃអង្គការអន្តរជាតិហ្វ្រង់កូហ្វូនី (OIF)។ អង្គការអន្តរជាតិមួយនេះ មានទីស្នាក់ការកណ្ដាលនៅទីក្រុងប៉ារីស នៃប្រទេសបារាំង។
បើតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍ខាងលើបញ្ជាក់ថា កិច្ចប្រជុំកំពូលនេះ ក្នុងគោលបំណងជំរុញកិច្ចសន្ទនា ផ្លាស់ប្តូរយោបល់ និងរិះរកដំណោះស្រាយ ជាក់ស្តែងលើបញ្ហាប្រឈមជាសកលពាក់ព័ន្ធនឹងសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ដែលជាចំណុចអាទិភាពបំផុតរបស់សមាជិកអង្គការ (OIF)។
តាមផែនការណ៍កិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី២០នេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅខេត្ត សៀមរាប ប៉ុន្តែត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរមករៀបចំនៅរាជធានីភ្នំពេញវិញ ដើម្បីធានាបាននូវលក្ខខណ្ឌ ល្អប្រសើរបំផុតសម្រាប់ការរៀបចំ និងការចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូល និងព្រឹត្តិការណ៍អមនានា៕